İzmit Diyetisyen Gözde Ağca

Pazartesi: 08:30 - 18:30

Cumartesi: 08:30 - 15:00

Randevu Alın:

0532 065 08 57

DİYETİSYENLİK MESLEĞİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER


Ülkemizde ve tüm dünyada hızla artan obezite ve beslenmeye bağlı hastalıklar beslenme biliminin önemini arttırmaktadır. Obeziteye bağlı olarak en yaygın artan hastalıklar diyabet, Diyetisyenler genel olarak kişinin sağlıklı beslenmesini destekleyen, öğreten ve bunu korumasını sağlayan meslek grubudur. Kilo alma, kilo verme, hastalıklarda beslenme,çocuk beslenmesi, gebe beslenmesi, toplum beslenmesi, menü planlama gibi bir çok alanda görev alırlar.

Diyetisyen olmak için üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümlerini bitirmek gereklidir. Bunun dışında herhangi bir kurs veya eğitim ile diyetisyen ünvanı alınmaz.  Blogumuzda diyetisyenlerden ve diyetisyen olmak isteyenlerden gelen soruları yanıtlayacağız:

 • Diyetisyen psikolog nasıl olunur?

Diyetisyen psikolog olmak için üniversitede iki ayrı bölümü bitirmek gerekmektedir. Örneğin beslenme ve diyetetik bölümünü bitirip diyetisyen olduktan sonra psikoloji bölümünü de okuyarak diyetisyen psikolog olabilirsiniz. Diyetisyen psikolog nasıl olunur diye soranlar ayrıca bu iki bölümü beraber de okuyabilirler. Çift ana dal sistemi olan üniversitelerde iki bölümden de dersler alınarak daha kısa sürede bitirebilir.

 • Diyetisyenler yurtdışında çalışabilir mi?

Diyetisyenler yurt dışında çalışabilirler. Diyetisyenlik yurtdışı imkanları da oldukça fazladır. Artan obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve bir çok hastalık diyetisyenlik mesleğine olan ihtiyacı tüm dünyada arttırmaktadır. Diyetsiyenseniz yaşadığınız ülkenin denklik durumunu sağlayarak orada diyetisyenlik yapabilirsiniz. Ya da online sistem üzerinden Türk danışanlara online diyet hizmeti sağlayabilirsiniz.

 • Türkiye’de diyetisyenlik okuyup yurtdışında çalışmak mümkün müdür?

Türkiye’de diyetisyenlik okuyup yurtdışında çalışmak mümkündür. Ancak bu durum ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir.   Türkiye’de diyetisyenlik okuyup yurtdışında çalışmak için öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin denklik programlarını araştırmalısınız. Bazı ülkeler yabancı dil ve Türkiye diplomanızı kabul ederken bazı ülkelerde yüksek lisans yapmak, ayrıca o ülkeden de diploma almak gibi denklik şartları gerekebilir. Bu şartlar ülkeye ve döneme göre değişebilir. Ayrıca bazı ülkelerde ingilizce bilmek yeterliyken bazı ülkelerde ülkenin ana dilini bilmek de gerekebilir. Bunun için gitmek istediğiniz ülkenin resmi sayfalarına göz atmalısınız. Yurtdışında diyetisyen olarak çalışmak için yine o ülkenin şartlarına göre ilerlemelisiniz.

 • Uzaktan eğitimle diyetisyen olunur mu?

Beslenme ve diyetetik bölümü üniversitelerde yüz yüze programlar şeklinde verilmektedir. Ancak pandemiyle beraber online ve uzaktan eğitime geçilmiştir. Bu durum geçici ve değişebilecek bir durumdur.  Diyetisyen olmak isteyenlerde üniversitelerde derslere devam etme zorunluluğu mevcuttur.  Uzaktan eğitimle diyetisyen olunur mu  diye soranlar için gitmek istediğiniz üniversiteyle iletişime geçerek uzaktan eğitime devame dip etmediklerini sormalısınız. Uzaktan eğitim mevcut olsa dahi diyetisyen olmak için stajlara gitmelisiniz.

 • Diyetisyen ofisinde olması gerekenler nelerdir?
Bunları da Okumalısınız :  Diyetisyen

Klinik açmak isteyen diyetisyenler için ofisin büyüklüğü ve ona göre planlama çok önemlidir. Diyetisyen ofisinde kesinlikle olması gerekenler denince akla ilk gelen ölçüm cihazıdır. Yağ , kas ve su analizi yapan ölçüm cihazları diyetisyenler için önemlidir.  Ofisin büyüklüğüne göre masa, sandalye mutlaka olmalıdır.  Ölçüm analizini görmek için ve diyet yazmak için bilgisayar ve yazıcıya da ihtiyaç vardır. Ofisiniz müsaitse girişte bekleme salonu olması önemlidir. Bekleme salonu için masa, sandalye ve koltuk eklenebilir.  Ofiste geçireceğiniz zamana göre mutfak ve tuvalet alanlarının bulunması da önemlidir.  Ofis temizlik malzemeleri, galoş, dosya, sehpa gibi ufak detaylar da ofiste unutulmaması gereken malzemelerdir. Ofisi daha ferah ve hoş gösterecek bitki ve aksesuarlar da gelen danışanların iyi karşılanmasına destek olacaktır.

 • Yurtdışında diyetisyen olmak için ne yapılmalıdır?

Yurt dışında diyetisyen olmak hangi ülkeyi baz aldığımıza göre değişmektedir. Farklı bir ülkede üniversitede  okumak o ülkede diyetisyen olmanız için yeterli olabilir. Beslenme ve diyetetik yurtdışı için de mevcut bir bölümdür. Türkiyede diyetisyenseniz gitmek istediğiniz ülkenin denklik şartlarını araştırarak yurtdışında diyetisyenlik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Beslenme ve diyetetik yurtdışı iş imkanları da oldukça geniştir. Tüm dünyada obezite ve kronik hastalıklara savaş için diyetisyenlik mesleğinin önemi büyüktür. Diyetisyen yurtdışı imkanları yine ülkeye bağlı olarak değişmektedir.

 • 18 yaş altı diyetisyen olabilir mi?

Diyetisyen olmak için liseyi bitirdikten sonra üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümünü tamamlamak gerekmektedir. Beslenme ve diyetetik bölümü ise 4 senelik bir bölümdür. Özetle 18 yaş altı diyetisyen olmak Türkiyede mümkün değildir.

 • Diyetisyenler hangi kpss puanı ile atanır ? Diyetisyen atama sayısı yeterli midir?

Diyetisyenler kpss genel yetenek ve genel kültür puanıyla atanmaktadırlar. Bu sınav Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır. Puanlar sorunun standart sapmasına göre hesaplanmaktadır. Bu sınav sonucuna göre diyetisyenlik için açılan kadrolara başvuru yapabilirsiniz.  Diyetisyen atama sayısı her sene değişmektedir. İki sınav süreci arasında ortalama 4-5 farklı alım olmaktadır. Diyetisyen atama sayısı net olmamakla birlikte 2 sene içinde yaklaşık 100-200 kişilik alımlar olmaktadır. 1 yılda mezun diyetisyen sayısı ise 6 bin civarındadır.

 • Diyetisyen kendini nasıl geliştirmelidir?
Bunları da Okumalısınız :  Ketofasting Diyet Listesi

Diyetisyenlik mesleği güncel yaklaşımların yüksek olduğu bir meslektir. Beslenme konusunda bilimsel çalışmalar ve gelişmeler sürekli devam etmekledir. Bu yüzden bilimsel dergilerden ve yayınlardan güncel gelişmeler takip edilebilir. Bunun yanı sıra yüksek lisans yapıp bir alanda uzmanlaşmak da diyetisyenin kendini geliştirmesi için önerilebilir.

 • Diyetisyenlerin önerdiği tartı nedir?

Özellikle online diyet sistemi ile çalıştığımız danışanlarımız tartı önerisi sormaktadırlar. Online diyette veya kişi ölçümlerini evde kendi takip edecekse ev tipi tartılar yeterli olmaktadır. Diyetisyenlerin önerdiği tartılar arasında ayrıca yağ ve kas analizi yapan ev tipi tartılar da vardır. Bu tartılar da size yağ ve kas oranı ile ilgili fikir verecektir.

Tartının yeri sabit ve düz bir zeminde olmalıdır. Tartı fayans çizgileri gibi pütürlü yerlere denk gelmemelidir.  Ayrıca evde ölçüm takibi de yapılması tartının yanında iyi bir takip olmaktadır. Göbek, bel ve kalça çevresi gibi ölçümler mezura ile alınabilir. Ödem gibi tartının yüksek olabileceği durumlarda ölçümlerdeki incelmeler size daha doğru fikir verecektir.

 • Diyetisyenlik okumak ile ilgili bilgiler

Bize en sık gelen sorulardan biri de diyetisyenlik nasıl bir meslek, diyetisyenlik tıp mı, diyetisyenlik kaç yıl ve diyetisyenlik ea mı gibi sorular. Bu bilgiler özellikle lise öğrencileri tarafından merak edilmektedir. Diyetisyenlik nasıl bir meslek sorusundan başlayalım: tüm dünyada hızla artan obezite ve kötü beslenmeye bağlı hastalıklar beslenme biliminin önemini arttırmaktadır. Obeziteye bağlı olarak en yaygın artan hastalıklar diyabet, Diyetisyenler genel olarak kişinin sağlıklı beslenmesini destekleyen, öğreten ve bunu korumasını sağlayan meslek grubudur. Kilo alma, kilo verme, hastalıklarda beslenme,çocuk beslenmesi, gebe beslenmesi, toplum beslenmesi, menü planlama gibi bir çok alanda görev alırlar.

Diyetisyenlik tıp mı ? Diyetisyen olmak için tıp okunmamaktadır. Diyetisyen olmak isteyenler üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmelidirler.

Bunları da Okumalısınız :  ARALIKLI ORUÇ (IF)

Diyetisyenlik kaç yıl ? Üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümleri 4 yıldır. Hazırlık sınıfı okumak isteyenler için süre 1 sene uzamaktadır. Ancak 2 yıllık bölümlerde veya kurs gibi eğitimlerle diyetisyen olunmamaktadır.

Diyetisyenlik ea mı ? Diyetisyen olmak için lisede eşit ağırlık değil sayısal tercih edilmelidir. Çünkü beslenme biliminde önemli bir ders olan kimya sayısal sınıflarda daha fazladır. Ancak yeni eğitim sistemine göre eşit ağırlık da olsanız sayısal sınavlara dahil olarak beslenme ve diyetetik okuyabilirsiniz. Eşit ağırlık diyetisyenlik okumak için yeterli sınavlar değildir.

 • Gastronomiden diyetisyenliğe geçiş olur mu?

Üniversitede bazı  beslenme ile ilişkili bölümler bulunmaktadır. Bu bölümleri bitirdikten sonra DGS sınavı ile beslenme ve diyetetik bölümüne geçiş yapılabilir. DGS ile geçiş yapan kişilerin beslenme ve diyetetik ile ortak olan dersleri tekrar alınmaz. Bu sayede bölüm 4 seneden kısa bir sürede tamamlanabilir. Ancak DGS sınavına ön lisans yani 2 yıllık programlar veya meslek yüksekokulları mezunları katılabilir. Gastronomiden diyetisyenliğe geçiş ise DGS ile münkün değildir. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde okunmaktadır. Gastronomi okuyan kişiler yeniden üniversite sınavına girerek beslenme ve diyetetik okuyabilirler.

 • Fonksiyonel tıp diyetisyeni nasıl olunur ?

Fonksiyonel tıp diyetisyeni olmak için bu eğitimi veren kurumlar veya kişilerden eğitim almak gerekmektedir. Fonksiyonel tıp için sertifikalı kurslara katılım ile fonksiyonel tıp diyetisyeni olunabilir.

 • Ücretsiz diyetisyen online diyet alınabilir mi?

Ücretsiz diyetisyen hizmeti devlete bağlı kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlar devlet hastaneleri, toplum sağlığı merkezleri gibi kurumlardır. Ancak bu kurumlarda online diyet hizmeti bulunmamaktadır.Yorum Yapın

Zorunlu alanlar belirtilmiştir.

Open chat